Una din cele mai faine vacante in Spania: Alicante


Uneori, cea mai frumoasă parte a unei vacanțe nu este ceea ce ai planificat.

Am ajuns în Alicante cu o listă lungă de locuri pe care voiam să le vizitez. Castelul Santa Bárbara, portul, Esplanada, centrul vechi. Credeam că acestea vor fi amintirile cu care voi pleca acasă.

M-am înșelat.

Cele mai frumoase momente au fost cele pe care nu le-am planificat.

În fiecare dimineață porneam pe jos spre Playa de la Albufereta. În doar câteva minute eram cu picioarele în nisip. O plajă liniștită, cu nisip fin, apă limpede și, surprinzător, fără aglomerația pe care o întâlnești în multe destinații turistice. Era genul de loc în care puteai să auzi valurile, nu zeci de difuzoare.


 

Apoi descopeream cât de simplu este să explorezi Alicante. Stația de tramvai se află foarte aproape de hotel, iar în câteva minute puteam ajunge în centrul orașului, în port sau spre alte plaje și stațiuni de pe Costa Blanca. Nu am avut nevoie să închiriez o mașină și nici să-mi fac griji pentru trafic sau parcare.

Iar Alicante... este unul dintre acele orașe care te cuceresc fără să încerce prea mult. Străduțele cochete, palmierii, terasele, lumina caldă de seară și atmosfera relaxată te fac să încetinești ritmul și să te bucuri de fiecare zi.

Dar dacă ar fi să aleg un lucru pe care îl voi ține minte peste ani, acela nu ar fi nici plaja și nici orașul.

Ar fi oamenii.

De la primul zâmbet primit la recepție până la recomandările sincere despre locurile unde mănâncă localnicii, echipa de la Charm Beach Retreat a făcut diferența. Te simți binevenit, nu doar cazat. Sunt genul de gazde care îți răspund cu răbdare, îți oferă sfaturi utile și contribuie, fără să își dea seama, la experiența întregii vacanțe.

 

Am plecat din Alicante cu multe fotografii.

Dar și cu un gând.

Uneori, alegerea unui hotel nu înseamnă doar să găsești un loc unde să dormi.

Înseamnă să găsești un loc din care începi să iubești destinația.

Pentru mine, Charm Beach Retreat a fost exact acel loc.


Postări populare de pe acest blog

Ore, ganduri, simplitate

Poem "Fire smog"

De ce mi-am schimbat usa de la intrare si cu cine am lucrat in Iasi